17/5: Nationale feestdag

2014

Een hele bijzondere dag in de noorse geschiedenis! Het is 200 jaar geleden dat Noorwegen de noorse grondwet heeft gemaakt en sindsdien een eigen zelfstandige democratie is. En wat bijzonder dat we dit mee mochten maken, want over 100 jaar…

01

Het 17. mei commite had gevraagd of zij de tent van Ørskogkoret konden huren en die hebben we met een club van het koor op vrijdagavond de 16e mei al opgezet. Dat ging vlot.

De feestdag begon met prachtig mooi weer en hijsen van de noorse vlag in de vlaggenmast. Ik heb voor de gelegenheid een speciale jurk gedragen.

In oma's jurk

In oma’s jurk

Veel mensen vroegen me die dag of het nederlandse klederdracht is. Maar nee, dat is het niet. Dit is een jurk die van mijn grootmoeder is geweest. De jurk is ong. 90 jaar oud en daar zijn her en der de tekens van te zien.

03

Dit is de eerste keer dat ik hem droeg op deze extra speciale jubileumsdag. En ik moet zeggen dat dat heel erg fijn voelde!

Daar gaat ons koor

Daar gaat ons koor

07

Om half 12 zou de feestoptocht beginnen en ons koor was ook weer eens van de partij. De laatste keer was in 2011 toen wij 100 jaar bestonden.

05

Jostein was weer vaandeldrager en Anne Lise en ik waren „duskedame“: er voor zorgen dat het vaandel recht blijft hangen.

Recordlange optocht op weg naar het dorpshuis (bruin gebouw rechts op de achtergrond)

 

De optocht was heel erg lang! Recordlang zelfs! Hier gaan we op weg naar het dorpshuis, gebouw rechts in de achtergrond.

De "staart" van de optocht

De “staart” van de optocht

Bij het verpleeghuis zongen wij het speciale gecomponeerde jubileumslied „Det går et festtog gjennom landet“ (Er gaat een feestoptocht door het land).

Wij zingen voor de alleroudste bewoners in de gemeente

Wij zingen voor de alleroudste bewoners in de gemeente

Dit lied is naar alle koren, brass en schoolkorps in Noorwegen gezonden en aangeboden door de regering. De gedachte was dat deze vereningingen dit zouden zingen en spelen. Wij zongen samen met het schoolkorps en de dinsdag ervoor hadden we al samen geoefend. Op deze link kan men het lied horen, met de tekst erbij.

We staan klaar om te zingen

We staan klaar om te zingen

De optocht ging verder door naar het verzorgingshuis waar we het volkslied zongen. Daarna door naar het dorpshuis waar wij om 14.00 uur wederom met het schoolkorps het volksfeest opende met het lied „Det går et festtog gjennom landet“.

We zingen weer samen met het schoolkorps

We zingen weer samen met het schoolkorps

De toespraak werd dit jaar gegeven door de landbouwminister Sylvi Listhaug. Sylvi is van de FRP partij. Zij wil(len) de landbouw totaal om gooien, tot grote woede van de boeren. Momenteel zijn er demonstraties van boeren tegen dat beleid. Sylvi is grootgebracht op een boerderij in onze gemeente en haar ouders hebben nog steeds een boerderij. Sylvi mag dan weliswaar uit onze gemeente komen maar wij zijn het niet eens met haar manier van politiek voeren. Grappig detail: haar broer zit in onze partij; ook in de gemeenteraad.

Marit en ik

Marit en ik

Het werd verder een leuke middag met van allerlei optredens en het eten van lekkere taart. Ik heb me bij Marit en Reidar gevoegd terwijl Gert thuis is gebleven. Hij heeft een begin gemaakt met de timmeren van het nieuwe terras, waarover later meer.

14

‘s Avonds waren we door Marit en Reidar uitgenodigd. Daar hebben we een hele gezellige avond gehad! Lekker eten en drinken.

Smullen van een heerlijk toetje!

Smullen van een heerlijk toetje!

Het werd een latertje. Maar we spraken af dat we de volgende dag samen zouden brunchen bij hun hut.

Ik was zelf al vroeg wakker, voelde me in topvorm en ben begonnen met de groentetuin om te spitten, die nieuw aangelegd is. Dat was nog een flinke klus want gelijktijdig ging de compost eronder die een jaar in de compostbak heeft gestaan. Ook gelijk goed gekalkt en mest op gestrooid want de aarde was „arm“.

Bij de hut van Marit en Reidar

Bij de hut van Marit en Reidar

Rond 13.00 uur zijn we naar Marit en Reidar. Daar hebben we heerlijk buiten kunnen zitten op het terras en restjes eten van de avond ervoor opgepeuzeld.

18

Koffie en cake aten we vlak aan het meer, waar gelukkig nog geen muggen waren!

19

Na een anderhalf uurtje zijn we weer naar huis gegaan en hebben verder gewerkt in de tuin.

20

Gert heeft het „papier- en vuilnishuis“ verplaatst naar achter het huis en ik heb een aantal hosta’s verplaatst naar een stuk in de tuin waar ik altijd al iets meer mee wilde doen. Nu kunnen ze daar mooi flink groeien en de grond bedekken.

21

En zo vloog dit weekend weer voorbij!

Janet

Een gedachte over “17/5: Nationale feestdag

  1. Jennie

    Weer even bijgelezen! In je mooie jurk! En wat loopt de natuur nog achter vergeleken bij hoe het in NL is.

    Reageren

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *