23/11-18/12: Update en Jønsbu

2015

Klik op de foto’s om te vergroten.

Het is een tijd geleden dat ik een weblog geschreven heb, maar dat wil niet zeggen dat we stil hebben gezeten. Het is wel daarom dat het een tijd geleden is dat er een weblog is geschreven. Ik heb de afgelopen weken veel in het ziekenhuis kunnen werken. Dan is er ‘s avonds niet veel tijd en zin meer om te schrijven, ook omdat er andere activiteiten in de avonduren gepland zijn, zoals Rotary, koor en gemeentelijke vergaderingen.

23/11 hadden we op de Rotary-avond een voordracht van een noorse vrouw, die met een Turkse man gehuwd is en bekeerd is tot de islam. Het is een ontzettend leuk mens (net als haar man), en met nuchterheid en realisme kon zij ons goed informeren over waar de islam voor staat: echt niks anders dan welk ander geloof ook, alleen een beetje anders. In de huidige tijd ligt dit onderwerp echter voor veel mensen gevoelig, zeker na dat wat er in Parijs gebeurd is. Maar is elke moslim radicaal en extreem? Nee! Op dit filmpje kun je zien waarom niet (engelse tekst).

01

Op 24/11 heeft Stolt Mat een grote mand gemaakt met daarin allerlei streekproducten. Aanleiding was dat de commissaris van de Koning in onze provincie een prijs uitreikte aan de keukenchef van een verzorgingshuis in de provincie die goede maaltijden verzorgd aan de bewoners, waarbij er rekening wordt gehouden met eettradities, goede grondstoffen en heerlijke smaakbelevenissen. Dit draagt er toe bij dat de ouderen het prettiger hebben in hun woonomgeving en een betere gezondheid hebben en houden. En wij hebben de opdracht gekregen om een grote mand samen te stellen, met producten uit onze winkel, ter waarde van 5000,- kronen. Erg leuk!

De mand-uitreiking

De mand-uitreiking

25/11 kwam onze politieke partij bij elkaar om de gemeenteraadsvergadering voor de volgende dag voor te bereiden. Omdat iemand van onze partij betrokken was in een was in een bepaalde zaak en partijdig was, werd ik gebeld om hem tijdens die zaak te vervangen.

28/11 hadden we bezoek van Rafal en zijn vriendin Gosha (helaas geen foto’s). Wij zijn in september een keer bij hen geweest en nu hebben ze ons met een wederbezoek verblijd. Het werd een hele gezellige avond. Gert had onder andere een aantal stamppotten gemaakt, lekker hollands, zoals wij destijds pools eten geserveerd kregen. Ze vonden het lekker smaken!

29/11 was de eerste adventsdag (vierde zondag voor kerst). Die wordt in Noorwegen altijd stevig gemarkeerd. Dan begint de periode van de aanloop naar kerst. Die dag is er altijd een happening in het dorpshuis. Maar vooraf wordt de grote dennenboom in het centrum van het dorp verlicht. Iedereen komt daar naar toe en precies om 17.00 uur gaan de lichtjes in de grote dennenboom aan. Het schijnt dat het de grootste „julegran“ (kerstdennenboom) van Noorwegen is. De dag ervoor waren de lampjes in de boom vernieuwd. Drie mannen en een hoogwerker hebben daar voor gezorgd.

DSC_2899-001

De kerstboom staat vlak bij Stolt Mat. Het was heel slecht weer en heb ik de mannen van koffie en speculaas voorzien.

DSC_2901-001

Ik ben ‘s avonds met Marit naar een kerstconcert geweest in Ålesund. Een concert met de noorse zangeres Beate S. Lech en het koor Cantábele. Dit koor organiseert elk jaar een concert op de 1e dag van advent. Vorig jaar waren we er ook, toen liep ik nog op krukken, ivm met gebroken enkel na een val van de trap. Als ik daar aan terug denk dan denk ik ook dat het afgelopen jaar toch heel snel is gegaan! Het was een mooi concert maar helemaal in kerststemming kwamen we (nog) niet.

Op bezoek bij Tesla

Op bezoek bij Tesla

30/11 brachten we met de Rotary een bezoek aan het autobedrijf Tesla. Dat was echt heel interessant. En we konden ook een proefrit maken. Ook dat was interessant. Kan zomaar eens zijn dat we bij het kopen van een evt. andere auto overstappen op een electrische auto.

1/12 hield ons koor het jaarlijkse optreden voor de ouderen in onze gemeente, in het verpleeghuis en in het wooncentrum. Dat werd zeer op prijs gesteld.

04

Magne Fremmerlid

Na het optreden reden we naar onze oefenruimte waar we ons verder voorbereiden op het oefenen voor het jaarlijkse kerstconcert. Dit keer een samenwerking met de bekende noorse bass Magne Fremmerlid, die bij de noorse opera werkt. Wij hebben Magne een aantal keren zien optreden in opera‘s in Oslo. Een geweldige stem heeft hij. Hij komt oorspronklelijk uit een buurgemeente en elk jaar in de kerstperiode houdt hij een aantal concerten in kerken in de buurt. Dit jaar ook in de kerk in Ørskog. We zingen niet veel nummers maar 1 nummer zingen we samen met Magne: „O Helga Natt“ (O Heilige Nacht), tevens de titel van het concert. Wij hebben het nummer met hem geoefend. Wat een stem heeft die man! We verheugen ons zeer op dit concert wat 19 december plaats vindt.

05

5/12 was het plan om naar Jønsbu te gaan maar het stormde hier enorm, dus we hebben het er bij gelaten en zijn thuis gebleven. Ook fijn!

9/12 was het op het werk onder andere mijn beurt om een sokje te openen van de adventskalender. Een aantal collega’s hebben deze kalender gemaakt, waarbij elke dag vanaf 1 tot 24 december een luikje geopend mag worden. In dit geval was het een sokje. Omdat er meer verpleegkundigen en artsen op de afeling werken dan die 24 dagen op de kalender, werden sommige sokjes geopend door meerdere personen. Samen met KNO-arts Vebjørn mocht ik in het sokje kijken van 9 december.

07

Er zat een mooi gedicht in en voor elk van ons een klein chocolaatje in de vorm van een hartje. Ik was zo blij als een kind want sinds dat wij in Noorwegen (18 jaar) heb ik nog nooit een kalenderdeurtje geopend.

08

Met de winkel gaat het in deze kerstperiode zeer goed! Veel mensen die verschillende boodschappen komen doen bij ons, om speciale kerstcadeautjes kopen voor vrienden en familie, maar ook grotere opdrachten zoals bedrijven die kerstpakketen besteld hebben voor medewerkers en overige contacten. Voor vele duizenden kronen hebben we nu dagelijks omzet. En dan te bedenken dat mensen nog voor we in mei openden zeiden dat „de winkel nooit zou lopen“.

Janet pakt in

Janet pakt in

8b

8c

Verschillende etenswaren in mandjes en “gablebox” (kartonnen “tasje” besteld vanuit USA)

Sommige producten zijn bijna niet aan te slepen zoals gerookte zalm, lamsribbetjes, koekjes, kerstkoffie, kerstthee, „flatbrød“ (soort dunne crackers), worsten, rollade, vlees in aspic en „lutefisk“ (zalm in coustic soda behandeld).

12/12 zijn we na het sluiten van de winkel naar Jønsbu geweest. Een dag ervoor was het al weer begonnen te sneeuwen en op de hoogte waar ons hutje ligt lag nog veel meer sneeuw. Dat betekende dat we niet met de auto omhoog konden. Maar daar waren we op voorbereidt: de sneeuwschoenen en pulk hadden we bij ons. Gert nam de pulk (met onder andere een gasfles) en ik nam de rugzak op de rug. We moesten hoofdlampjes gebruiken omdat het al schemerig/donker was toen we vertrokken (rond 16.30 uur).

09     10

Bij Jønsbu lag zeker een halve meter sneeuw. Dat konden we met name de volgende dag goed zien.

11     13

De batterij die via het zonnepaneel opgeladen wordt kan zich door deze kortere dagen niet echt goed opladen.

14

Om die reden heeft Gert hem een korte periode extra opgeladen met behulp van het benzineagregaat. Een paar uurtjes heeft die gedraaid en werd de batterij weer „opgekwikt“.

12

Maar het zal er toch een keer van moeten komen dat er een geheel nieuwe moet komen. De batterij heeft zijn beste jaren wel gehad.

15     16

‘s Zondags zijn we nog een keer weer naar beneden gegaan om gasfles nummer twee uit de auto op te halen. Ik had nog nooit met de pulk gelopen dus aan mij de eer dit keer. Het was een heel gewicht dus het was een leuke training 🙂

17    18

We hebben dit weekend onder andere de laatste hand aan de kerstkaarten gelegd: schrijven, adressen en postzegels plakken. De brieven zijn inmiddels op de bus en her en der al gearriveerd 🙂

18a

Voor Gert had ik nog een klein cadeautje meegenomen. Bij de tweedehands winkel vond ik een klein kastje, waarvan ik niet weet waar het toe gediend heeft, maar het motief bovenop het kastje sprak me aan: een uil op een tak. Hij moet maar zien waar hij het kastje voor wil gebruiken.

19     20

Gert heeft bij de tweedehandswinkel een aantal glazen schemerlampkapjes gekocht. Omgekeerd kan er een theelichtje in gezet worden en geven de kapjes een mooi warm licht. Hij is ook zo vindingrijk!

21

Het werden een paar heerlijke dagen. Maandagochtend had Gert een afspraak met een visleverancier om gerookte zalm op te halen. We spraken af dat ik in Jønsbu zou blijven om daar alles in te pakken en op te ruimen en met de spullen op de pulk weer af zou dalen. Gert zou me bij de parkeerplaats weer oppikken.

‘s Avonds hadden we van de Rotary kerstafsluiting. Iedereen nam wat te eten mee wat uit werd gestald op een lange buffettafel. We waren met 15 personen. Het smaakte allemaal verrukkelijk en het was een hele gezellige avond.

14/12 heb ik een bezoek gebracht aan Asbjørg. Zij is lid geweest van het koor, maar kon niet meer bij ons zingen nadat er bij haar Alzheimer werd geconstateerd. Ik bezoek haar af en toe en de vorige keren heeft ze me altijd herkent. Niet dat ze mijn naam erinnert maar wel dat mijn gezicht bekend was. Deze keer was er geen enkele vorm van herkenning, maar het was toch een fijn bezoek. Ik had wat koekjes meegenomen en we hebben samen een paar kerstliedjes gezongen.

15/12 had ik een afspraak bij de kapper. Dat was zeer nodig. Nu kan ik me weer een beetje fatsoenlijk tonen.

16/12 had Gert een sollicitatiegesprek. Dat werd een heel leuk gesprek en hoopte hij dat hij aangenomen zou worden. Twee dagen later kreeg hij bericht dat hij het geworden was! Er hadden verschillende mense gesolliciteerd maar Gert was de einige die ze uit hadden genodigd voor een gesprek omdat alleen hij de juiste opleiding, ervaring en kwaliteiten had. Het bedrijf, Byrg Kompetanse (in Stranda), biedt werk aan mensen met een verstandelijke beperking, mensen met een psychiatrisch verleden/problemen en binnenkort gaat men zich ook op veteranen richten. Gert’s taak is om nieuwe opdrachten binnen te halen die er voor zorgen dat deze mensen met een speciale behoefte werkzaamheden uit kunnen voeren die bij hen passen.

De kerstbrief eindigde met dat Gert werk zocht maar hij gaat het nieuwe jaar in met een baan op zak. Hij begint 11 januari.

Janet

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *